Sağlıkla ilgili en son gelişmeleri takip etmek istiyorsanız e-posta adresinizi yazınız

   
 
Üyelik İptal
Misvak kullanmanin dis sagligi üzerine etkileri

Peygamber Efendimiz (sav), agiz temizligine ve dis bakimina da çok önem vermislerdir. Bunun için misvakla dislerini firçalamislar, ümmetine bu konuda tavsiyelerde bulunmuslardir.
Misvak sicak bölgelerde yetisen "erak" agacinin kökleridir. Lifli bir yapisi vardir. Biraz islatilip ezilince firçamsi bir hal alir. Hem mekanik hem de kimyevî olarak pek çok faydalari vardir. Bunlari Hadisi Serifler ve bizzat Rasulûllah`in uygulamalari isiginda madde madde açiklamaya çalisalim.

1. Misvak, agiz için temizlik, Allahu Teala`nin rizasina sebep ve gözlere de ciladir, (1)
2. Misvak agiz için temizliktir ve Aziz ve Celil olan Allah`in rizasina sebeptir. (2)
3. Misvakta on hassa vardir: Agzi tatyib eder, dis etlerim güçlendirir, göze cila verir, balgami giderir, disin çürümesini önler, sünnete uygun olur, melaikeyi sevindirir, Rabbi razi eder, hasenati artirir, mideye sihhat verir. (3)
4. Misvak kullanin. Zira misvak agzi temizler ve Rabbin rizasini kazandirir. (4) Bu hadis-i seriflerde misvakin faydalari zikrediliyor. Misvak kullanmak, agiz için temizlik ve hosluk sebebidir. Firçalanmayan disler sararir, aralarinda ve diplerinde gida artiklari birikir. Bunlar agiz kokusuna ve dis çürümelerine sebep olurlar. Dis etlerinde iltihaplanmalar olur. Misvak kullanmakla dislerin çürümesi ve dis etlerinin iltihaplanmasi önlenir. Misvakin gözlere canlilik vermesi ve balgam söktürücü etkisi kimyasal özellikleriyle ilgilidir.
Allah-u Teala güze! olan seyleri, temiz olan seyleri; peygamberinin tavsiyelerine uyulmasini sevdigi için, misvak kullanilmasindan hosnut olur. Melekler de temiz olan seyleri severler ve kötü kokulardan rahatsiz olurlar. Onun için on!ar da sevinirler.
5. Misvak, erkegin fesahatini artirir. (5) Fesahat, güzel konusmak demektir. Sesin olusumunda dislerin de fonksiyonu oldugu için, temiz ve bakimli dislerin sesin güzellesmesine katkida bulunacagina isaret ediliyor.
6. Niçin sararmis disleriniz ile huzuruma giriyorsunuz? Misvak kullaniniz! (6) Bu hadis-i serifte agiz ve dis bakimi yapmayanlara bir azarlama var. Kendilerine zarar verdikleri gibi, çevredeki kimseleri de kötü görünüsleri ve agiz kokulariyla rahatsiz edeceklerine isaret ediliyor.
7. Su dört sey peygamberlerin sünnetlerindendir: Sünnet olmak, koku sürünmek, misvak kullanmak, evlenmek. (7) Peygamberler insanligin rehberleridir. Peygamber (sav) Efendimizden önceki peygamberlerin de agiz ve dis bakimina önem verdikleri, misvak kullandiklari ifade ediliyor.
8. Misvak ve cuma guslü her Müslüman için gereklidir. (8)

Buraya kadar misvakin lüzumu ifade edildikten sonra, bundan sonraki hadis-i seriflerde Rasulûllahin uygulamasi anlatiliyor:

1. Misvak kullanmadan uyumazlardi. (9)
2. Uyuduklari zaman misvak basuçlarinda bulunurdu. Uyandiklari zaman da ilk önce misvak kullanirlardi. (10)
3. Misvaki enlemesine kullanir, suyu emerek (süzerek) içerlerdi. Üç defa nefes alir ve derlerdi ki:
Bu türlü içmek daha iyi, hazmi daha kolay ve sihhate daha uygundur. (11)
4. Aise (Ra) söyle demistir: "Peygamber (sav) evine girdigi zaman ilk yaptigi is, misvak ile dislerini temizlemek olurdu" (12)
5. Ebu Musa (ra) söyle dedi "Ben Peygamber`in huzuruna girdim, misvagin bir ucu dilinin üzerinde bulunuyordu." (13)
6. Rasulullah (sav) hiçbir namaza misvak kullanmadan çikmazdi. (14)
7. Rasulullah (sav) geceleyin teheccüd namazi kilmak için kalktigi zaman agzini (dislerini) misvak ile ovalardi. (15)
8. Rasulullah (sav) geceleri iki rekatta bir selam vererek teheccüd namazi kilar ve her selam verisinde misvak kullanirdi. (16)
9. Abdullah ibni Abbas (ra), söyle anlatmistir: Bir gece Peygamber (sav) `in yaninda kaldim. Peygamber gecenin sonuna dogru kalkip disari çikti, semaya bakti, sonra Al-i Imran süresinin su ayetlerini okudu:
"Hakikat, göklerin ve yerin yaratilisinda, gece ile gündüzün birbirleri ardinca gelisinde temiz akil sahipleri için ibret verici deliller vardir. Onlar ayakta iken, oturur iken, yanlari üstünde yatar iken hep Allah`i hatirlayip anarlar ve göklerin, yerin yaratilisi hakkinda inceden inceye düsünürler. Söyle derler: Ey Rabbimiz, sen bunlari bosuna yaratmadin. Sen pak ve münezzehsin. Bizi atesin azabindan koru."
Sonra eve döndü, misvaklandi ve abdest aldi. Sonra kalkip namaz kildi, sonra yatti. Sonra kalkip tekrar disari çikti ve semaya nazar etti. Yine bu ayetleri okudu. Sonra döndü, tekrar misvaklandi ve abdest aldi. Sonra kalkip namaz kildi. (17)

Resulullah (sav) Efendimizin misvakla ilgili emir ve tavsiyeleri söyle:

1. Ümmetimi mesakkate düsürmüyor olsaydim, onlara her namazin önünde misvaki emrederdim. (18)
2. Ümmetime zorluk vermemis olsaydim, her abdestte misvak kullanmalarim emrederdim. (19)
3. Oruç tuttugunuzda sabahleyin misvak kullanin, lakin aksama dogru kullanmayin. Aksam üzeri iki dudagi kurumus oruçlu bir kimse için misvak uygun olmaz. Zira o kurumus dudaklar kiyamet gününde gözü önünde bir nur olacaktir. (20)
4. Sizin agizlariniz Kur`an için yollardir. Onlari misvakla temizleyin. (21)
5. Misvak kullaniniz. Zira misvak agzi temizleyen ve Rabbi razi eden bir alettir. Cebrail her gelisinde bana misvak kullanmayi tavsiye etti. Öyle ki, bana ve ümmetime farz kilacagindan korktum. Ümmetime zorluk vereceginden korkmamis olsaydim misvak kullanmalarini emrederdim. Ben o kadar çok misvak kullanirdim ki, dudaklarima iz yapmasindan ve dislerimin asinacagindan korkardim. (22)
6. Bana misvak kullanmak o derece emredildi ki, bu konuda bana bir vahiy gönderilecegini sandim.(23)
7. Ben, misvak kullanmakla o derece emredildim ki, üzerime farz kilinacaginin sandim. (24)
8. Cebrail misvak kullanmayi bana o kadar tavsiye etti ki, azi dislerimden endise ettim. (25)
9. Misvak kullanarak kilinan namazin fazileti, misvak kullanmadan kilinan namazdan yetmis kat fazladir. (26)
10. Misvak olmadiginda, parmak misvak yerine geçer. (27)
Hadis-i seriflerde agzin her zaman temiz tutulmasi gerektiginianliyoruz. Misvak olmadigi zaman baska bir seyle de bu temizligin yapilabilecegi ifade ediliyor. Imkanlarin ve araçlarin çok fazlalastigi günümüzde bile toplumlar agiz ve dis sagligina gereken önemi vermiyorlar. Resulullah (sav) Efendimizin uygulamalarinin ve tavsiyelerinin ne kadar güzel ve her zaman geçerli oldugunu görüyoruz.
- Panzehir dergisinden -
Dipnotlar :
Müslim tercümesi : (12) c.1 s. 327/44, (13) c.1 s.327/45, (15) c.1 s. 328/46. (17) c.1 s.328/48
Tirmizi-tercümesi : (7) c.1, s.246/5, (18) c.1, s.38/22
Tergîb ve Terhîb tercümesi : (4) c. 1 s. 246/6, (14) c.1 s. 246/8, (16) c.1 s. 247/9, (19) c.1 s. 244/2, (22) c.1 s. 247/10, (23) c.1 s. 248/11, (24) c.1 s. 247/12, (25) c.1 s. 247/13, (26) c.1 s. 250/16,
Ramuz el-Ehadis : (1) s. 214/10, (2) s. 214/7, (3) s. 325/1, (5) s. 214/8, (8) s. 214/9, (9) s.548/2, (10) s. 548/3, (11) s. 554/14, (20) s.3/4, (21) s.116/ 8, (27) s. 190/1,
Ihya : (6) c.1 s.354
Kaynak: www.saglikvakfi.org.tr
Okunma sayısı: 27589
 Sayfa Başı
 Geri Dön
 Anasayfaya Dön
Sayın kullanıcımız:
saglikvakfi.com ve saglikvakfi.org.tr' nin içeriği, kullanıcıyı sağlıklı yaşam konusunda bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. saglikvakfi.com ve saglikvakfi.org.tr'nin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.