Sağlıkla ilgili en son gelişmeleri takip etmek istiyorsanız e-posta adresinizi yazınız

   
 
Üyelik İptal
Bebeginizi memeden keserken nelere dikkat etmelisiniz?
Uzmanlar, bebek beslenmesinde anne sütünün önemini sikça vurgular. “Bebek dostu” hastaneler, amme konusunda annelere dogumdan hemen sonra yardimci ve destek olurlar. Çünkü anne sütü bebegin bagisiklik sistemini güçlendiren, hassas olan sindirim sistemini zorlamayan en yararli ve dogal besindir. Bebek en az 6 ay boyunca emzirilmelidir. Iste bu yüzden 6 ay ve üzerinde emziren anneler, bebekleri için en dogrusunu ve en iyisini yapmanin hakli gururunu yasarlar.

Güven, ilk günlerde sekillenir
Bebegin güven duygusu yasamin ilk günlerinde sekillenmeye baslar. Yeni dogan döneminde anne-bebek iliskisi çok önemli. Annenin annelige hazir olusu, bebegi ile kurdugu iliski ne kadar saglikli gerçeklesirse anne-bebek arasindaki baglanma da o derecede saglikli oluyor.

Bebekte temel güven duygusunun ilk belirtisi olarak beslenme, uyku v.b. islevlerde ihtiyaçlarin karsilanmasi ve rahatliga kavusmasi önemlidir. “Dogumdan sonraki ilk haftalarda bebek, anneyi ayri bir kisilik olarak degil, kendisinin ayri bir uzantisi olarak algilar. Emme dürtüsüyle dogan bebek-anne arasindaki bagin olusumunda emme süreci önemli bir rol üstlenir. Bebege dokunma, kucakta tasima, göz temasinda bulunma bebegi duygusal olarak desteklemekte, anne-bebek arasindaki bagi güçlendirmektedir. Emzirme süreci ile bebegin kendilik duygusu gelisir. Emme anne-bebek arasindaki sevgi alisverisidir. Anne ile bebegi birbirine yakinlastirir. Bir süre sonra bu sürece anne ve babanin sosyal iletisimi de eklenir.

Emme süreci huzurlu bir ortamda, çevresel uyarilardan uzak bir ortamda gerçeklesirse bebek, annenin kucaginda kendini güvende hisseder ve rahatlar. Bebegin bellegine anne imgesi, anne memesi ile yerlesir. Ilk 2-8 ayda etkileyici duygular olusmaya baslar. Bu etkileyici duygularin olusmasinda anne-çocuk iliskisinde doyuma ulasilmasi gereklidir. Saglikli anne-bebek iliskisi kurulabilmis ise bebeklerin büyük çogunlugu emmeyi kendiliginden birakmakta, emmeden vazgeçmektedirler.

1 yasinda bagimsiz olma çabasi içindedir
12.ayda çocugun ilgisi çevreye çok fazla yönlenmis, yürümeyle birlikte bagimsiz olma ve anneden ayrilma denemeleri yapmaya baslamistir.Temel güven duygusunun olusmasi için annenin çocugun bu çabalarini desteklemesi önemlidir. Bireysellesmenin gerçeklesmesi annenin tutumuna baglidir. Anne ya çocugu destekler, ya çocuga yapisir yada çocuga hazir olmadan yeni denemeler yapmasi için onu yönlendirir.

Memeden ayirma eger 12-13 ayda gerçeklesebilirse, çocuk kendi sinirlarini çizmeye baslar ve dis dünyayi kesif için denemeler yapar. Etrafindaki nesneler onun için degerlidir. Nesneyi agzinda tutma, agzina alma davranislarina sikça rastlanir. Memeden ayirma 14.aya kadar gerçeklesmelidir. Anne bebegi memeden ayirmaya önce kendi hazir olmalidir. Kararli olup annenin bebegine sinir koymasi önemlidir.Eger anne çocugun kendine olan bagimliliginin devam etmesini istiyorsa, anne bebegi memeden ayirmaya hazir degilse, çocuk da anneyi emmeye devam edecektir.

Özellikle çalisan annelerin bebekleri, sik araliklarla uyanip, anneyi emmeyi isterse, bu çocugun anneyi anneye olan özleminin ve sevgi alisverisine ihtiyacinin göstergesidir.

Reddedilme duygusu yasatmayin
12.aya dogru kademeli olarak emme süresinin azaltilmaya baslanmasi gereklidir. Özellikle yürüme döneminde kaygi yasayan çocuk kaygiyla bas etmek için anneyi her huzursuz oldugunda ve kaygi yasadiginda emmektedir yada uyku öncesi rahatlamanin yolu yine anneyi emmek olmaktadir. Memeden ayirma sürecinde anne çocukla olan etkilesimini sürdürmeli, özellikle tensel dokunsal sevgi alisverisi çocuk doyuma ulasana dek devam etmelidir.aksi taktirde çocuk reddedilmislik duygusu yasayacaktir.

Eger memeden ayirma 15.aya kadar gerçeklesmemisse, memeden ayirma 15 ay-2 yas arasinda daha zor hale gelecektir. Bebeklerin ilgileri çevreden, dis dünyadan anneye yönelerek, 15.aya kadar yasadigi kesfetme döneminden sonra güvenligi annede aramaya baslayacaktir. Bu dönemde çocuk anneden ayrilmaya daha da direnecegi için, memeden ayirma güçlesecektir. 15 ay-2 yi arasinda bebekler her seyi tek baslarina yapmak isterler. Yapamayinca anneden yardim isterler ve annenin kendisinden ayri bir varlik oldugunu kavramaya baslarlar.

Çesitli psikolojik sorunlar olusabilir
2 yastan sonraki dönemde hala çocuk anneyi emiyorsa, sosyal iliski kurmada güçlük, içe dönüklük, sosyallesmeme, özgüven gelistirememe gibi davranis problemleri ortaya çikacaktir.
Çocugun özgüven gelistirme süreci saglikli olarak tamamlanmayacaktir.

Memeden ayirma döneminde;
- Annenin buna hazir olusu, bebegine destek olmasi önemli (anne-bebek iliskisinin saglikli kurulmasiyla mümkün)
- Bebegi ile tensel-dokunsal iletisimi sürdürmesi
- 12.aya dogru emme süresinin azaltilmasi
- Annenin bu süreçte kararli olup, bebegine güven vermesi
- Özellikle uykudan önce emme yerine onu rahatlatacak alternatifler sunmasi (Annenin bebekle birlikte olmasi, biberonla desteklemek)
- Bu süreçte annenin bebekle güç savasindan kaçinmasi önemlidir.

Emmeyi birakmazsa

Meme emmek çocugunuzun dislerini etkiler;
Biberon agzi denilen problem daha çok biberondan beslenen çocuklarda görülmesine ragmen, meme emen çocuklarda da görülebiliyor. Çürük riskine agizda biriken süt neden oluyor. Bir yasinda çocugunuz meme emerken yani agzinda süt varken uykuya daldiginda, gece boyunca dislerin çürümesine neden oluyor.Bir yasinda çocugunuz meme emerken yani agzinda süt varken uykuya daldiginda, gece boyunca dislerin çürümesine neden oluyor. Bundan dolayi, geceleri süt içen çocugun süt kalintilariyla uykuya dalmasina izin vermemek, mümkünse dislerini bir bez yardimiyla temizlemek gerekir.

Çocugunuzun istahi etkilenebilir;
Yeni yürümeye baslayan çocugunuz daha çok enerjiye ihtiyaç duyar. Memeden veya biberondan kopmamis ve ögünlerini bu yolla karsilamaya çalisan bebeginizin istahi kesilebilecegi gibi kati besinlere olan ilgisi de azalabilir.

Muhtemel saglik faktörleri vardir;
Çocugun yatarken memeyle veya biberonla beslenmesi, kulak enfeksiyonlarinin olusma riskini artirabilir. Ancak uzmanlar, bir yasindan sonra emzirmeye devam etmenin alerji olusma riskini azaltabildigini vurguluyorlar.

Çocuk kendini rahatlatacak diger becerileri gelistirmekte zorlanir
Çocuklar kendilerini kötü hissettikleri zaman kendilerini rahatlatacak bir sey aralar. Bu rahatlatici becerileri zamanla da gelistirirler. Oysa kendini kötü hissettigi her zaman annesinin memesine dönebilen bir yasindaki bir çocuk, annesi yaninda olmadigi zaman ne yapmasi gerektigini ögrenemez. Annesini devamli yaninda ister.

Memeden nasil ayirmali?

Anne olmak her dönem sevgi ve sabir gerektiriyor. Ama çocugunuzun önemli dönemlerinde ona olan ilginizin ve anlayisinizin ikiye üçe katlanmasi gereklidir. Memeden ayirma da böyle bir dönem. Bebeginizin gelisimi için memeyi birakmasi gerektigini biliyorsunuz ama çocugunuz bunun nedenini anlamayacak kadar küçük. O ana kadar her zaman ulasabildigi memenin simdi neden kendisine yasaklandigini anlamiyor, kiziyor, hirçinlasiyor, agliyor, inatla size saldiriyor. Uzmanlar bu gibi anlarda çocukla inatlasmamak gerektigini, ona uymanizi ama memeden kesmeyi planli ve asamali olarak uygulamak gerektigini belirtiyorlar.

Birinci asama; Çocugunuzun memeyi birakabilecek dönemde oldugundan emin olun. Kati gidalari rahatlikla yiyebilmeli, bardaktan sivi içebilmeli, kendini rahatsiz edecek degisikliklerin içinde olmamali (yeni bri kardes, tuvalet egitimi, yeni bir bakici gibi.) ayrica çocugunuz yasina uygun aktivitelerle, oyunlarla, yeni arkadas ve insanlarla rahat iletisim içinde olmalidir.

Ikinci asama; Memeyi birdenbire kesmeyin. Asama asama keserseniz siz ve çocugunuz daha sakin bir birakma dönemi yasarsiniz. Çocugunuz uyandiginda ve aç oldugunda ona kati gida verin. Aç olmadigi halde memeyi israrla istiyorsa ona uyun. O istemedikçe emzirmeye kalkmayin. Kati gidalara geçisle birlikte sizin süt üretiminiz de azalacagindan memenizin sismesi, sizi rahatsiz etmesi de en aza inecektir.

Üçüncü asama; Özellikle yatmadan önce emmek isteyebilir. Annenin gögsünde rüya alemine dalmak onlar için çok rahatlatici olabilir. Ama bu memeden kesmeyi zorlastiran bir durumdur. Bu gibi anlarda yatmadan hemen önce meme vermemeye çalisin. Çocugunuzu babasi, anneannesi yada baska sevdigi biri yatirsin.Baska aktivitelerle, müzikle, kalabalik ortamla çocugunuzun aklindan meme fikrini uzaklastirmaya çalisin. Gün içerisinde de emme zamanlarini, oyun oynayarak, parka giderek, baska çocuklarla bir arada olmasini saglayarak degerlendirin.
Kaynak: www.saglikvakfi.org.tr
Okunma sayısı: 84618
 Sayfa Başı
 Geri Dön
 Anasayfaya Dön
 
Sayın kullanıcımız:
saglikvakfi.com ve saglikvakfi.org.tr' nin içeriği, kullanıcıyı sağlıklı yaşam konusunda bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. saglikvakfi.com ve saglikvakfi.org.tr'nin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.